Triathlon- wszystko co musisz o nim wiedzieć

Triathlon- wszystko co musisz o nim wiedzieć
Wymaga odpowiedniego przygotowania, doskonałej kondycji, wytrzymałości fizycznej oraz umiejętności płynnego łączenia ze sobą kilku dyscyplin sportowych. Nie jest łatwy i z pewnością nie nadaje się dla początkujących biegaczy. Mimo to, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Mowa oczywiście o triathlonie.

Czym jest triathlon?

Jest to stosunkowo młody sport, który stał się dyscypliną olimpijską dopiero w 2000 r. Triathlon, czyli tak zwany trójbój jest połączeniem trzech konkurencji sportowych- pływania, jazdy na rowerze i biegu. Wszystkie te dyscypliny następują po sobie kolejno, bez przewidzianych przerw. Na dodatek, do końcowego wyniku wliczany jest również czas potrzebny na zmianę stroju oraz sprzętu niezbędnego do kolejnej konkurencji. Najdłuższy dystans pokonuje się na rowerze. Zawodnicy mają do wyboru rower szosowy lub triathlonowy. Wcześniej, muszą zmierzyć się jeszcze z pływaniem w naturalnym zbiorniku wodnym, a na koniec pokonać ostatni odcinek wyścigu biegnąc. Jest to bardzo duże obciążenie dla organizmu. Triathlon wymaga od zawodników nie tylko doskonałej kondycji, siły i wydolności, ale również umiejętności odpowiedniego rozplanowania sił i zachowania rezerwy energetycznej na kolejne etapy wyścigu. Mimo, że każda z dyscyplin pojedynczo wydaje się prosta, zmierzenie się ze wszystkimi trzema naraz, okazuje się bardzo obciążające. Przygotowania do udziału w tego typu zawodach trwają przynajmniej kilkanaście miesięcy i obejmują intensywne treningi w zakresie wszystkich wymienionych sportów.

Triathlon- dystanse

Mimo dużego stopnia trudności, jest to konkurencja, z którą mierzą się również amatorzy. Oczywiście, nie mam tutaj na myśli osób, które zaledwie kilka tygodni temu podjęły decyzję o rozpoczęciu aktywnego trybu życia, czy weekendowych biegaczy, lecz osoby, którzy nie są zawodowymi sportowcami. Mają one do wyboru kilka wariantów trójboju, które różnią się między sobą dystansem:

  • Super Sprint- najkrótszy, a tym samym najłatwiejszy dystans,
  • obejmujący: 0,6 km. Pływania/ 15 km jazdy rowerem/ 3 km biegu
  • Sprint: 0,75 km pływania/ 20 km jazdy rowerem/ 5 km biegu
  • Olimpijski: 1,5 km pływania/ 40 km jazdy rowerem/ 10 km biegu
  • Half-Ironman: 1,9 km pływania/ 90 km jazdy rowerem/ 21 km biegu
  • Ironman: 3,8 km pływania/ 180 km jazdy rowerem/ 42 km biegu
  • Internetional Triathlon Union: 4 km pływania/ 130 km jazdy rowerem/ 30 km biegu
  • Ultraman Triathlon: 10 km pływania/ 421 km jazdy na rowerze/ 84 km biegu

Większość zawodników rozpoczyna swoją przygodę z triathlonem od najkrótszego dystansu, z czasem zwiększając go w miarę rosnącej formy i umiejętności. Nie oznacza to jednak, że każdy, komu udało się pokonać dystans sprinterski, czy nawet olimpijski, będzie mógł startować w Ultra Triathlonie. Przygotowania do najdłuższych dystansów trwają zazwyczaj kilka lat i są przeznaczone dla najbardziej wytrwałych i doświadczonych zawodników.

Jak trenować przed triathlonem?

Przede wszystkim systematycznie. Najważniejsze jest budowanie formy i zwiększanie wytrzymałości organizmu. Duże znaczenie ma również trenowanie wszystkich trzech dyscyplin sportowych, poświęcając im podobną ilość treningów tygodniowo. Należy łączyć ze sobą poszczególne elementy trójboju, trenując w ciągu jednego dnia np. jazdę na rowerze i pływanie. Warto zmieniać otoczenie- biegać w zróżnicowanym terenie, czy pływać w wodzie o różnej temperaturze. Najlepiej ćwiczyć pływanie nie tylko na basenie, ale również w otwartych zbiornikach, których warunki będą najbliższe tym występującym w czasie triathlonu. Stopniowo, w miarę budowania formy powinno się zwiększać dystans. Ważne jest jednak, aby robić to z głową i nie dopuścić do przetrenowania lub wystąpienia kontuzji, które mogą całkowicie wyeliminować z udziału w konkurencji.

Gdzie na triathlon?

Jeśli poważnie myślisz o starcie w trójboju masz przed sobą bardzo szeroki wyrób. Co roku odbywa się on w wielu miejscach w Polsce. Jedną z najpopularniejszych imprez triathlonowych jest Susz Triathlon odbywający się w województwie warmińsko- mazurskim od 1992r. Jednym z elementów tego wydarzenia jest Aquathlon, czyli odmiana trójboju, w której zawodnicy pierwszy dystans przepływają, następny pokonują biegnąc, by ostatni znów przepłynąć. Zawody te pozbawione są kolarstwa. Do innych, ważnych imprez tego typu zalicza się również: Castel Triathlon Malbork, Garmin Iron Triathlon.