Susz – dobre miejsce, aby zacząć

Susz – dobre miejsce, aby zacząć
Susz Triathlon to od kilku lat nie tylko zmagania najlepszych polskich triathlonistów, ale również wyścigi dla dzieci i młodzieży. Kolejne pokolenia swoją przygodę z triathlonem rozpoczynają właśnie w Suszu od jego skromniejszej wersji – aquathlonu.

Starty w ramach Susz Triathlon rozpoczęły zawody aquathlonowe, w których najpierw wystartowały dzieci wieku 10 – 13 lat, a następnie młodzicy (14 – 15 lat i juniorzy młodsi (16 – 17 lat) – tak od kilku lat rozpoczynają się prasowe relacje z zawodów w Suszu. Na starcie dziecięcych i młodzieżowych wyścigów aquathlonowych stanęło podczas ubiegłorocznej edycji suskiej imprezy w sumie prawie 130 zawodników.

Susz aquathlon

Wprowadzenie dziecka w świat wymagającego, wszechstronnego sportu nie jest zadaniem łatwym. Zanim bowiem młodzi adepci poczują satysfakcję z przekraczania limitów i dawania z siebie wszystkich sił, muszą najpierw polubić wysiłek fizyczny, zrozumieć sens sportowej rywalizacji i poczuć jej atmosferę. Niestety często nie ułatwiają tego nadambitni rodzice oraz sędziowie, którzy zbyt poważnie traktują rywalizację najmłodszych.

Aquathlon

Inaczej jest w Suszu. Piękna tradycja najstarszych krajowych zawodów triathlonowych oraz zbierane prze 28 lat, ogromne doświadczenie organizatorów i sędziów tych zawodów procentuje również w podejściu do najmłodszych zawodników. Nieprzypadkowo starty dzieci są pierwszymi punktami harmonogramu podczas Susz Triathlon. Wszystko po to, aby zmniejszyć stres i ułatwić skupienie początkującym adeptom tego sportu. W „stolicy polskiego triathlonu” startująca młodzież może także liczyć na szczególne wsparcie wyjątkowych suskich kibiców.

Aquathlon 2018

Gdybym miał początkującemu amatorowi triathlonu, bez względu na jego wiek, polecić jakieś zawody w Polsce na jego pierwszy start, to byłby to Susz, czyli miejsce, gdzie sam debiutowałem – mówi Łukasz Grass, dziennikarz i propagator triathlonu, prowadzący portal Akademia Triathlonu. Jego słowa potwierdza wiele pozytywnych opinii młodych zawodników, którzy to właśnie w Suszu zdobywali swoje pierwsze triathlonowe szlify.