Prawie 11 tysięcy dni pięknej historii

Prawie 11 tysięcy dni pięknej historii
Dokładnie 10 830 dni minęło od dnia 1 czerwca 1991 roku, kiedy to w Suszu zorganizowane pierwsze zawody triathlonowe pod nazwą Ogólnopolski Sprint Triathlon. Tego właśnie dnia rozpoczęła się piękna suska historia, która trwa do dziś.

Początki 30-letniej historii Susz Triathlon, którą świętujemy w tym roku, nie były łatwe. Ogólnopolski Sprint Triathlon doszedł do skutku tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji grona mieszkańców, na czele z Piotrem Netterem oraz członkami zarządu suskiego koła TKKF. - Nikt nam nie pomagał, a środki finansowe były bardzo skromne. Nie było żadnych gotowych elementów scenografii zawodów sportowych ani osprzętu. Sami musieliśmy zaprojektować i wykonać start i metę, barierki, stojaki na rowery, itp. To nie miało prawa się udać. Ale się udało i trwa do dziś - tak o pierwszym suskim triathlonie mówi dyrektor tamtych zawodów, Andrzej Szysler.

Wyścig w 1991 roku ukończyło 38. zawodników. A już roku później małe miasto na Warmii i Mazurach zostało areną triathlonowych Mistrzostw Polski i szybko nie oddało organizacji tej imprezy.

Po kilku udanych imprezach rangi krajowej, w 1998 roku Polski Związek Triathlonu zaproponował organizację w Suszu imprezy rangi europejskiej. Pierwszy w Polsce Europejski Puchar Triathlonu odbył się 20 czerwca 1998 roku. Do Susza przyjechało wtedy 250 zawodników, a wśród nich – przedstawiciele ówczesnej ścisłej czołówki europejskiej i światowej. Transmitowana przez stację Eurosport impreza była dla niewielkiej polskiej miejscowości ogromnym wydarzeniem medialnym, które przyniosło Suszowi duży wzrost rozpoznawalności w polskim i zagranicznym światku triathlonowym. To wtedy po raz pierwszy ukuto określenie: „stolica polskiego triathlonu”, które w ciągu kolejnych 23 lat nic nie straciło ze swej aktualności.

Każda kolejna, organizowana co roku, suska impreza potwierdzała doświadczenie i profesjonalizm organizatorów oraz oferowała zawodnikom niepowtarzalną atmosferę oraz wysoką rangę sportową. Pięć lat temu, w 2016 roku Susz świętował 25-lecie swoich zawodów triathlonowych. Do udziału w jubileuszowej edycji imprezy zgłosiło się prawie 1900 zawodników z kraju i zagranicy, w tym najlepsi polscy triathloniści, na czele z Agnieszką Jerzyk, reprezentantką naszego kraju na IO w Rio de Janeiro

Następny ważny jubileusz i kolejny etap w pięknej naszej historii triathlonowej, będziemy celebrować w w dniach 2 – 4 lipca, podczas Susz Triathlon 2021. Zapisz się na tegoroczne zawody w „stolicy polskiego triathlonu” i świętuj wspólnie z nami 30-lecie zawodów w Suszu! Serdecznie zapraszamy!!