Gotowi do biegu – i do pływania. Produkty do swimrun

Gotowi do biegu – i do pływania. Produkty do swimrun
Połączenie biegu i pływania to dość nietypowe zestawienie, lecz jak się okazuje, wcale nie takie przypadkowe. Jak narodził się pomysł połączenia tych zupełnie odmiennych dyscyplin, na czym polega swimrun i jak przygotować się do jego uprawiania?

Swimrun to dość ciekawa i nietypowa dyscyplina sportowa, która w Polsce dopiero od niedawna cieszy się rosnącą popularnością. Wywodzący się ze Skandynawii pomysł to doskonała próba wytrzymałości dla wszystkich, którzy nie lubią zatrzymywać się w miejscu i ograniczać do jednej formy aktywności.

Sport dla wytrzymałych, czyli krótka historia Swimrun

Pomysł na swimrun pojawił się w głowach czwórki szwedzkich przyjaciół zaledwie 16 lat temu. Jako wielbiciele okolicznych skarbów natury i nadbrzeżnych widoków znajomi wpadli na pomysł, by w formie morderczego wyścigu po okolicznych wyspach dotrzeć tam, gdzie widoki zapierają dech w piersiach. Aby się zmotywować, znajomi przekształcili wyścig w zakład o obiad i nocleg na wyspie docelowej. To właśnie tam narodziła się dyscyplina uważana dziś za jedno z najbardziej morderczych, ale i satysfakcjonujących wyzwań na świecie. Zawody Swimrun, poza miejscem ich powstania, odbywają się dziś w wielu miejscach świata, a ich uczestnicy to dziś nie tylko poszukiwacze przygód poza tradycyjnym dla ich zwyczajowej konkurencji sezonem – Swimrun stał się dziś dyscypliną, do której przygotowania trwają cały rok a o zwycięstwie przesądzają najmniejsze detale i odpowiednie wyposażenie.

Na czym polega swimrun?

Swimrun porównywany jest często do triathlonu czy aquathlonu, jednak w przeciwieństwie do nich, zarówno pływanie jak i bieg przeplatają się tu wielokrotnie. Podstawową cechą Swimrun, wyróżniającą ją spoza konkurencji jest to, że zawodnicy biorą udział w wyścigu parami i wspólnie pracują na sukces drużyny. Już od pierwszego treningu, aż po ostateczny wyścig, Swimrun to doświadczenie zespołowe polegające na wzajemnym zaufaniu, wsparciu i motywacji. Co ważniejsze, nie ma tu mowy o pracy na własny rachunek – zawodnicy nie mogą rozdzielać się podczas wyścigu na odległość większą niż 10 metrów. To tu przydaje się jedno z najważniejszych akcesoriów swimrun – linka holująca. Zanim jednak przejdziemy do koniecznych elementów wyposażenia, warto wspomnieć jeszcze o strojach zawodników podczas wyścigu.

Swimrun, w przeciwieństwie do innych dyscyplin łączących w sobie kilka różnych kategorii sportowych jest pod tym względem wyjątkowy – zawodnicy nie zmieniają swojego stroju i wyposażenia zależnie od danego etapu wyścigu. Zgodnie z zasadami swimrun, zawodnicy muszą dotrzeć do mety w takim samym stroju, w jakim opuścili linię startu. Nikogo nie dziwi więc fakt, że większość z nich biega w piankach pływackich i pływa w butach do biegu. Niektórzy nie kłopoczą się nawet zdejmowaniem czepka! Wszystko po to, by zaoszczędzić czas i zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo. Konieczność noszenia tych samych ubrań przez całą długość wyścigu (a te potrafią trwać nawet kilkanaście godzin) oznacza jednak, że zarówno buty jak i pianka muszą spełniać odpowiednie standardy i nie ograniczać ruchów zawodnika. I to właśnie dlatego, po zaledwie 16 latach od powstania sportu rynek doświadcza prawdziwego boomu w rozwoju akcesoriów do swimrun.

Co będzie mi potrzebne? Wyposażenie swimrun

Pierwszym i podstawowym akcesorium, jakie przyda się każdemu uczestnikowi zawodów i treningu swimrun jest pianka do pływania. Ze względu na specyfikę sportu, rozgrywanego w naturalnym środowisku, często niekorzystne warunki pogodowe i fakt, że zawodnicy nie tylko pływają, ale również biegają w piance, budowa modeli przeznaczonych do swimrun odbiega dziś od tradycyjnych pianek. Szeroki dostęp do pianek z krótkim rękawkiem, krótkimi nogawkami oraz specjalnym zapięciem z przodu i z tyłu, a także pianek przystosowanych do znacznie zimniejszego klimatu jest powodem, dla którego nawet początkujący wielbiciele sportu poszukują profesjonalnego sprzętu swimrun.

Obok pianki niezbędne okażą się również odpowiednie buty, które sprawdzą się zarówno podczas wielokilometrowego biegu, jak i podczas pływania. Kolejnym dość istotnym akcentem są linki pomagające utrzymać odpowiedni dystans między drużyną, „ósemki” wspierające wyporność w wodzie, czepki, okularki pływackie, a nawet płetwy. Nie istnieje oficjalny zestaw wyposażenia koniecznego do startu w zawodach swimrun – w końcu główne motto sportu mówi, że „dozwolone jest wszystko, co nie zostało zabronione”! Tak naprawdę swimrun może uprawiać więc każdy, kto posiada w swojej szafie piankę i buty do biegania – główną rolę i tak odegra tu wytrzymałość zawodników.

Profesjonalne akcesoria do swimrun znajdziesz na: https://www.addnature.pl/inne/swimrun.html. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii sportu i jego zasadach, pobierz darmowy ebook o swimrun, dostępny tutaj.