Buty do biegania dla sprinterów – co wybrać i gdzie kupić?

Buty do biegania dla sprinterów – co wybrać i gdzie kupić?
Bieganie nie musi polegać na liczeniu kolejnych kilometrów w trakcie treningu. Sprint to sport dla tych, dla których liczy się maksymalna szybkość! Sprintem nazywamy bieg na krótkich dystansach – 60, 100, 200 czy 400 metrów, także w sztafetach. Podobnie jak w przypadku innych typów sportów biegowych, także i w tym bardzo ważne są odpowiednie buty do biegania. O czym warto pamiętać podczas ich poszukiwania?

 

 

Buty dla sprintera – czyli jakie?

Sprint to dyscyplina sportowa, która wymaga prowadzenia regularnych treningów. Do tego celu wymagane jest również odpowiednie wyposażenie. Bez dobrych butów biegowych na krótkie dystanse nie uzyskamy zadowalających wyników. Ponadto niedopasowane obuwie zwiększa ryzyko kontuzji, a te z kolei mogą mieć duży wpływ na karierę sportową.

Buty do sprintu są inne od tych, które przeznaczone są do innych dyscyplin biegowych. Gdy porównamy ze sobą zwykłe buty do biegania na średnich i długich dystansach, a także buty dla sprinterów, możemy od razu zauważyć szereg różnic.

Przede wszystkim buty biegowe dla sprintera powinny pozwolić mu na uzyskanie jak najlepszych wyników – tutaj liczy się dynamika, przyczepność oraz skoczność.

Dobre sprinterskie buty do biegania potrafią zatem poprawić osiągi sportowca, a także zmniejszyć ryzyko jego kontuzji. Właśnie dlatego ich odpowiedni dobór jest tak ważny – zarówno u amatorów, jak również u profesjonalistów.

 

Budowa butów sprinterskich

Podeszwy w butach sprinterskich są płaskie, twardsze, z odchylonym ku górze czubkiem, dlatego pozwalają utrzymać stopę w odpowiedniej, wysokiej pozycji podczas biegu.

Do ich produkcji stosuje się specjalne, oddychające materiały, które gwarantują najlepszy komfort w trakcie biegu. Szybko odprowadzają nadmiar wilgoci i doprowadzają do stopy świeże powietrze. Materiały te są lekkie i elastyczne, dzięki czemu wspierają naturalną pracę stopy.

Aerodynamiczny kształt obuwia sprinterskiego zmniejsza opór powietrza w trakcie biegu. Właśnie dlatego wiele nowszych modeli zamiast standardowych sznurówek ma specjalne rzepy lub zamki.

Sprinterskie buty biegowe nie mają tak dużej amortyzacji, jak te dla biegaczy na dłuższych dystansach. Nie stosuje się w nich grubych warstw żeli czy pianek, które pochłaniają nadmiar wstrząsów.

Ważnym elementem sprinterskich butów do biegania są kolce umieszczane w podeszwie – właśnie dlatego obuwie sprinterskie często nazywane bywa też kolcami sprinterskimi.

 

Buty z kolcami – najlepsze do sprintu

Kolce sprinterskie, które określane są także mianem kolców lekkoatletycznych, to specjalne buty do biegania, które wyposażone są w kolce zamocowane w podeszwie. Dzięki temu sprinter może uzyskać jeszcze lepsze osiągi – jego postawa jest bardziej stabilna, kroki pewniejsze, a także mocniejsze, ponieważ kolce wspierają mocne odbicie od nawierzchni, a także zmniejsza się ryzyko poślizgu.

W butach sprinterskich kolce umieszczane są w przedniej części podeszwy. Buty do biegania tego rodzaju najczęściej są wyposażone w kolce stalowe, aluminiowe lub plastikowe. Z reguły każda para posiada po 9 kolców. Są mocowane za pomocą specjalnych gwintów.

 

O czym pamiętać podczas zakupu sprinterskich butów do biegania?

Podobnie jak w przypadku innych typów obuwia biegowego, także i w tym należy dobrać je indywidualnie do swoich potrzeb.

Wysokiej jakości materiały oraz dopasowanie do stopy pozwalają na uzyskanie maksymalnego komfortu. Ważny jest także właściwie dopasowany rozmiar – tylko wtedy buty spełnią swoją funkcję.

 

Gdzie kupić dobre buty sprinterskie?

Asortyment butów do biegania dla sprinterów nie jest tak duży jak dla biegaczy wybierających dłuższe dystanse. Nie oznacza to jednak wcale, że nie kupimy ich w polskich sklepach.

Buty sprinterskie można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak również w tych internetowych, które zapewniają dostawę wprost pod wyznaczony adres.

Wybrane modele butów biegowych dla sprinterów można znaleźć również w sklepie internetowym Dobiegania.pl, który oferuje pełną gamę butów do biegania. Sklep zapewnia darmową wysyłkę od 199 złotych i daje klientom aż 30 dni na zwrot i wymianę! W przypadku wymiany klient ponosi tylko koszty odesłania paczki do sklepu – sklep zapewnia bezpłatną przesyłkę nowych artykułów.

Ceny podstawowych, markowych butów do biegania dla sprinterów zaczynają się już od około 100 złotych. Warto zatem zapoznać się z różnymi modelami i wybrać ten, który sprawdzi się najlepiej na krótsze dystanse!